Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe i jednorazowe pożyczki po pięć tysięcy złotych - to tylko niektóre rozwiązania, które zawiera tarcza branżowa uchwalona w czwartek przez Sejm.
Będzie mogło z niej skorzystać blisko 200 tysięcy firm, między z innymi z branży gastronomicznej, fitness, estradowej, fizjoterapeutycznej i turystycznej. Warunkiem przyznania wsparcia będzie co najmniej 40-procentowy spadek przychodów w listopadzie, względem tego samego miesiąca w ubiegłym roku.

Jak powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w ministerstwie rozwoju Wojciech Paluch, wnioski o wsparcie będzie można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Urzędach Pracy.

ZUS będzie obsługiwał wnioski o zwolnienia ze składek i wypłatę postojowego. Natomiast w Urzędach Pracy będą składane wnioski o małą dotację w wysokości pięciu tysięcy złotych. "Będzie obowiązywał ten sam system, który został ustanowiony wiosną" - zauważył Wojciech Paluch.

Świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek dotyczą listopada, ale tarcza branżowa może zostać przedłużona na kolejne miesiące. Jak wyjaśnił rzecznik, decyzja będzie zależała od sytuacji epidemicznej w kraju i ewentualnych ograniczeń.

Wojciech Paluch powiedział, że przedłużenie i rozszerzenie tarczy przez Radę Ministrów wynika z mechanizmu, który zapisano w ustawie. Zakłada on, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała to Rada Ministrów, za pomocą rozporządzenia, przedłuży pomoc dla branż, jak i rozszerzy ją na te, które zostaną dotknięte sytuacją epidemiczną.

Ustawa o tarczy branżowej czeka teraz na uchwalenie przez Senat, a następnie na podpis prezydenta. Uruchomienie programu będzie możliwe po zakończeniu procesu legislacyjnego.
Jak powiedział Wojciech Paluch, wnioski o wsparcie będzie można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Urzędach Pracy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty