Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / pixel2013 (CC0 domena publiczna)
We Francji demonstrowali w niedzielę katolicy domagający się przywrócenia Mszy Świętych.
Kilka tysięcy wiernych modliło się przed kościołami w całym kraju. Od trzech tygodni publiczne Msze święte są zakazane z powodu ogólnokrajowej kwarantanny.

Katolickie stowarzyszenia podają, że do protestów doszło w czterdziestu miastach. Ponad pięciuset wiernych modliło się w Paryżu przed kościołem Saint-Sulpice. Trzystu wiernych zgromadziło się w Bordeaux przed katedrą świętego Andrzeja. Protesty odbyły się także w Strasburgu, Lille i Tuluzie. Podczas zgromadzeń wierni modlili się i śpiewali, a niektórzy odmawiali różańce. Francuscy katolicy domagali się tym sposobem wznowienia publicznych Mszy świętych, zakazanych w całym kraju od 29 października. Większość protestów odbywała się za zgodą lokalnych władz.

Tydzień temu hierarchowie francuskiego kościoła katolickiego rozmawiali z premierem o możliwości przywrócenia uroczystości religijnych. Podczas rozmów Episkopat Francji przekonywał, że otwarcie świątyń musi nastąpić w pierwszej fazie wychodzenia z lockdownu, przygotowywanej przez rząd od kilku tygodni. Francuskie media informują, że władze pozwolą na odprawianie publicznych Mszy świętych na początku grudnia. Oficjalną decyzję w tej sprawie ogłosi prezydent Emmanuel Macron w orędziu do narodu zaplanowanym na wtorek.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty