Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Konsumenci w Unii Europejskiej będą mogli zbiorowo lepiej bronić swoich praw. Dziś debata w Europarlamencie w sprawie unijnych roszczeń zbiorowych, w środę głosowanie.
Grupy konsumentów z kilku krajów członkowskich, poszkodowanych przez nielegalne praktyki i nieuczciwych handlowców, będą wkrótce mogły razem składać pozwy i zbiorowo występować o odszkodowania.

Od dłuższego czasu mówiło się w Unii o tym, że wciąż brakuje zharmonizowanych przepisów przewidujących mechanizmy dotyczące pozwów zbiorowych. Reformę wymusiła afera związana z Volkswagenem, który manipulował testami emisji CO2 w swoich samochodach.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej mówili kilka lat temu, że w USA sprawa odszkodowań dla klientów została rozwiązana jedną decyzją, a w Unii nie ma takiej możliwości. Dlatego Komisja zaproponowała wprowadzenie unijnych pozwów zbiorowych dla konsumentów. Ta reforma nie znosi krajowych przepisów o wspólnym dochodzeniu roszczeń, jak na przykład w Polsce, ale ma ułatwić dochodzenie przez konsumentów z różnych krajów.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty