Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kustosz_Pami%C4%99ci_Narodowej.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kustosz_Pami%C4%99ci_Narodowej.
Cztery osoby i społeczny komitet otrzymają tytuły "Kustosz Pamięci Narodowej", przyznawane przez Instytutu Pamięci Narodowej już 19 raz.
Z powodu epidemii koronawirusa uroczystość odbędzie się nie jak co roku w Zamku Królewskim w Warszawie, ale w Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Marszałkowskiej. Początek uroczystości, którą będzie można oglądać na kanale IPNtv na Youtube o 12.00.

Barbara Kiwała z Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej" przyznawany jest osobom, a także instytucjom które w szczególny sposób pielęgnują pamięć o historii naszego kraju. Nagroda przyznawana jest za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi Prezes IPN. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej.

Barbara Kiwała wyjaśnia, że z powodu pandemii nie odbędzie się spotkanie z laureatami, ale ich sylwetki i działania zostaną zaprezentowane na krótkich filmach. Przypomnieni zostaną też wszyscy dotychczasowi nagrodzeni ponieważ wydarzeniu będzie towarzyszyła prezentacja okolicznościowego albumu, zawierającego biogramy wszystkich laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej począwszy od ustanowienia nagrody w 2002 po rok 2020.

W gronie dotychczasowych laureatów nagrody znaleźli się między innymi profesor Wanda Półtawska, generał Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", Julien Bryan, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tadeusz Kukiz, Władysław Bartoszewski, Kazimierz Piechowski, prezydent Lech Kaczyński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Polaków na Białorusi czy Stowarzyszenie "Memoriał".
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty