Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Angela Merkel przedstawiła w Bundestagu nowe regulacje ograniczeń społecznych, jakie uzgodniono podczas wideo-konferencji kanclerz z premierami wszystkich landów.
Nadal będzie obowiązywał częściowy lockdown. Zostaną bardziej ograniczone kontakty osobiste z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Szkoły i przedszkola zostaną otwarte z możliwością ich zamknięcia w razie wzrostu zagrożenia epidemicznego. Restauracje, bary, studia fitness pozostają minimum do 20 grudnia zamknięte.

Angela Merkel przyznała w Bundestagu, że sytuacja jest nadal bardzo poważna i dlatego konieczna jest dyscyplina i dalsze wyrzeczenia.

- Naszym celem jest tak obniżyć liczbę zakażeń aby urzędy zdrowia były w stanie rozpoznać i przerwać łańcuch zakażeń. Naszym celem jest aby każdy obywatel, który zachorował na koronawirusa lub na inną chorobę otrzymał odpowiednią pomoc medyczną - powiedziała Merkel.

Kanclerz zapewniła, że rząd pomoże finansowo firmom i przedsiębiorstwom, które odnotują straty w wyniku wprowadzenia lockdownu. Politykę rządu rozszerzającą ograniczenia ostro skrytykowali przedstawiciele liberalnej FDP oraz eurosceptycznej AfD.

W czwartek Instytut Roberta Kocha w Berlinie poinformował o ponad 22.200 zakażeniach na koronawirusa w ciągu ostatniej doby. Zmarło w tym czasie 389 osób.

Następna wideokonferencja kanclerz i premierów wszystkich landów na temat walki z koronawirusem odbędzie się w najbliższą środę. Szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun nie wyklucza, że ograniczenia w kontaktach osobistych zostaną przedłużone nawet do marca 2021 roku.
Relacja Waldemara Maszewskiego.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty