Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska obecnie jest krytykowana za orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji oraz za groźby zawetowania unijnego budżetu i funduszu odbudowy.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w rozmowie z agencją DPA odniosła się do tych zarzutów. Z kolei na łamach "Frankfurter Algemeine Zeitung" szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wyjaśnia motywy "groźby polskiego weta".

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odnosząc się do rezolucji Parlamentu Europejskiego powiedziała, że uchwała ta jest bezprecedensową próbą ingerencji w wewnętrzne polskie sprawy, które nie są objęte traktatami unijnymi.

- Unia Europejska nie jest uprawniona do sporządzania ocen orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, ani do oceny legalności wyboru sędziów - powiedziała prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei Zbigniew Rau w innym dzienniku wyraził przekonanie, że to właśnie wprowadzenie mechanizmu warunkowości naruszałby traktaty i praworządność.

- Dziś to Polska broni ważnych dla każdego zasad legalizmu – napisał polski minister.

Zdecydowana większość niemieckich mediów nie tłumaczy polskich i węgierskich motywów postępowania, ogranicza się jedynie do ostrej krytyki, w której obydwa kraje oskarżane są o łamanie prawa. Polscy politycy wypowiadając się w niemieckich mediach starają się wytłumaczyć iż jest zupełnie odwrotnie.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty