Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W szwedzkich ośrodkach przymusowej opieki nad dziećmi i młodocianymi dochodzi do przypadków prostytucji, fizycznej przemocy i nadużyć. Tak wynika ze śledztwa dziennikarzy publicznej telewizji SVT.
Według raportu Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej, w co piątym ośrodku dochodziło w 2019 roku do nieprawidłowości. Dziennikarze sprawdzili jakie warunki panują obecnie w 50 najgorzej ocenionych placówkach. Okazało się, że w większości z nich, skierowane tam przez urzędników socjalnych dzieci nadal są źle traktowane. Chodzi m.in. o przemoc, wykorzystywanie seksualne oraz brak profesjonalnej opieki.

- Przebywałam w sześciu placówkach i nigdzie nie otrzymałam pomocy. W tych domach po prostu zbiera się nieletnich z problemami i zostawia się ich samym sobie - mówiła jedna z nastoletnich pensjonariuszek.

Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że kierownictwo jednego z ośrodków tolerowało prostytucje jednej ze swoich podopiecznych. W innym przymuszano nieletnich do organizowania bójek miedzy sobą. W wielu placówkach potwierdzono nagminne łamanie praw dziecka.

Po emisji programu w telewizji, minister ds. socjalnych Lena Hallengren zapowiedziała ponowną kontrolę ośrodków przymusowej opieki nad dziećmi i młodocianymi.

W Szwecji jest 948 tego typu obiektów. Większość prowadzona jest przez prywatne firmy. Przebywa w nich ok. 11 000 podopiecznych. Ich działalność finansują samorządy.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty