Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Bruksela zapowiada, że bezzwłocznie wyda zgodę na dopuszczenie na unijny rynek szczepionek przeciwko koronawirusowi, po uzyskaniu pozytywnej oceny Europejskiej Agencji Leków.
O autoryzację wystąpiły już do unijnej agencji firmy Pfizer i BionTech, które pracują nad szczepionkami, oraz Moderna.

Europejska Agencja Leków poinformowała. że swoją ocenę wyda do końca obecnego roku lub na początku przyszłego. Później, jeśli ocena będzie pozytywna i potwierdzająca, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, procedury muszą być sfinalizowane przez Komisję. Jej rzecznik Stefan De Keersmaecker zapowiedział, że procedury zostaną przeprowadzone bardzo szybko.

- Komisja zrobi wszystko, co w jej mocy, by podjąć decyzję bardzo szybko, zwłaszcza że sprawa jest pilna, więc myślę, że to kwestia dni - dodał rzecznik Komisji.

Zgoda Brukseli będzie oznaczała, że koncerny farmaceutyczne otrzymają zezwolenia na sprzedaż szczepionek w całej Unii Europejskiej.

Firmy Pfizer i Biontech ogłosiły kilka tygodniu temu, że ich szczepionki mają 95-procentową skuteczność. O podobnej skuteczności swojej szczepionki informowała także firma Moderna.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty