Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Zmarła Hanna Stadnik, żołnierz Powstania Warszawskiego. Była wieloletnią wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
"Przez całe swoje życie pokazywała czym jest prawdziwy patriota, dbała o innych oraz dbała o pamięć" - wspomina Hannę Stadnik dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "To wielka niepowetowana strata dla środowisk powstańczych oraz dla pamięci o Powstaniu. Była jedną z najważniejszych osób, które tą pamięć promowały, o tej pamięci mówiły, tą pamięć ugruntowywały" - powiedział Jan Ołdakowski.

Hanna Stadnik pseudonim "Hanka" była także zaangażowana w pomoc Powstańcom Warszawskim. Jan Oldakowski zaznacza, że była świetną organizatorką oraz wyjątkowo ciepłym człowiekiem. "Pilnowała, żeby nikogo nie dotknęła rozpacz. Żeby wszystkie jej koleżanki i koledzy mieli z czego żyć. Robiła więcej niż cały zespół ludzi" - powiedział Jan Ołdakowski.

"Hanka" zaangażowała się w działalność konspiracyjną w 1942 roku. W czasie Powstania Warszawskiego jako sanitariuszka i łączniczka walczyła na Mokotowie w pułku "Baszta". W Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej zajmowała się sprawami socjalnymi. Spotykała się z młodzieżą i często występowała publicznie. Miała 91 lat.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty