Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Pełni funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych - amerykańskiego parlamentu. Fot. wikipedia.org
Kapitol Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Pełni funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych - amerykańskiego parlamentu. Fot. wikipedia.org
Kongres Stanów Zjednoczonych wyraził poparcie dla kontynuacji obecności wojskowej USA w Niemczech.
Przedstawiciele obu partii przyjęli zapisy, które mogą uniemożliwić prezydentowi Donaldowi Trumpowi znaczącą redukcję wojsk amerykańskich w tym kraju. W lipcu Pentagon ogłosił zamiar redukcji sił amerykańskich w Niemczech o 12 tysięcy. Prezydent Donald Trump tłumaczył tę decyzję między innymi niskim poziomem wydatków wojskowych Berlina.

Propozycja spotkała się z krytyczną reakcją na Kapitolu. By utrudnić to posunięcie, kongresmani z wprowadzili do Ustawy o Wydatkach Obronnych zapisy zakazujące redukcji wojsk USA w Niemczech poniżej obecnego poziomu 34,5 tysiąca, przez okres 120 dni od momentu przedłożenia przez Pentagon w parlamencie raportu na temat skutków takiego posunięcia. W praktyce oznacza to, że decyzja o obecności militarnej w Niemczech będzie prawdopodobnie należeć do Joe Bidena, którego doradcy sprzeciwiają się znaczącej redukcji wojsk USA w Niemczech, uznając ją za sprzeczną z interesami kraju. Głosowanie nad ustawą w obu izbach ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Prezydent Donald Trump zapowiada zawetowanie Ustawy o Wydatkach Obronnych (National Defense Authorization Act) z powodu zapisów dotyczących zmiany nazw amerykańskich baz wojskowych oraz braku postulowanych przez niego regulacji rynku mediów społecznościowych. Projekt, który miedzy innymi przewiduje podwyżki pensji dla żołnierzy, cieszy się jednak szerokim poparciem Demokratów i Republikanów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty