Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz

źródło: https://museovirasto.kuvat.fi/kuvat/Teemakokonaisuuksia/Sauna/Kaupinojan+sauna,+Tampere+13505.
źródło: https://museovirasto.kuvat.fi/kuvat/Teemakokonaisuuksia/Sauna/Kaupinojan+sauna,+Tampere+13505.
Fińska sauna została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO.
To pierwszy z fińskich zwyczajów czy elementów kultury niematerialnej, który znalazł się w spisie UNESCO.

Decyzję w tej sprawie podjął międzyrządowy komitet składający się z przedstawicieli 24 państw.

Kultura sauny w Kraju Tysiąca Jezior wciąż pozostaje żywym oraz powszechnym zwyczajem spędzania wolnego czasu. Kąpiel w saunie jest integralną częścią codziennego życia, a także dobrego samopoczucia Finów. Według których spędzanie czasu w saunie podkreśla równość i wzajemny szacunek między ludźmi.

"Wpisanie kultury sauny na listę UNESCO przyczyni się do popularyzacji tej tradycji na świecie. Wszyscy kąpiący się w saunie mogą być z tego powodu dumni" - napisała w oświadczeniu prasowym, minister kultury i nauki Finlandii - Annika Saarikko.

Szacuje się, że w kraju zamieszkanym przez 5,5 mln osób istnieje ponad 3 mln saun.
Relacja Przemysława Gołyńskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty