Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Rura gazociągu OPAL w pobliu miejscowości Weißenborn/Erzgeb. w Niemczech. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/OPAL_(gazoci%C4%85g).
Rura gazociągu OPAL w pobliu miejscowości Weißenborn/Erzgeb. w Niemczech. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/OPAL_(gazoci%C4%85g).
W Luksemburgu w środę rozpocznie się rozprawa dotycząca odwołania Niemiec od korzystnego dla Polski orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Stream.
We wrześniu 2019 roku sędziowie unieważnili decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. To była wygrana Polski, która zaskarżyła decyzję Brukseli. Teraz Berlin odwołał się od tego orzeczenia.
"Polska uważa, że odwołanie Niemiec jest bezzasadne i powinno być oddalone" - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna.

Władze w Warszawie podkreślają, że pełne wykorzystanie przepustowości gazociągu Opal pozwoli Gazpromowi przekierować na rynek dodatkowe partie gazu, uzależni Unię od dostaw błękitnego paliwa z Rosji w czasie kiedy Europa chce to uzależnienie zmniejszyć i zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Wspólnoty. Sędziowie jesienią 2019 roku przyznali Polsce rację, uznając, że decyzja o zwiększeniu przepustowości gazociągu Opal została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty