Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Ministerstwo Infrastruktury podpisało nową umowę z państwowym przewoźnikiem PKP Intercity na świadczenie usług transportowych.
Umowa będzie obowiązywać przez 10 lat. Jej wartość przekracza 21 miliardów złotych, z czego 19 miliardów zostanie przeznaczonych na inwestycje taborowe i podnoszenie komfortu podroży.

Przewoźnik chce między innymi wprowadzić na kilku trasach zupełnie nowy system rozkładu jazdy. Jak mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, pociągi będą kursować w regularnych odstępach czasu. Pociągi według co najmniej godzinnego taktu mają kursować między innymi na trasach; Warszawa - Białystok, Warszawa - Radom - Kielce - Kraków, czy Kraków - Katowice. Kursowanie w taktach mniejszych, niż godzina planowane jest między innymi na trasie Warszawa - Łódź.

Spółka planuje zakup nowoczesnego taboru, który będzie przystosowany do wysokich prędkości. Jak mówi prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, nowe składy poprawią komfort podróży i skrócą jej czas.

Planowane inwestycje obejmują między innymi zakup 38 składów wagonowych, piętrowych do obsługi połączeń między aglomeracyjnych. Chodzi między innymi o połączenia z Warszawy do Łodzi oraz z Krakowa do Katowic. Zakupionych ma być także 45 lokomotyw wielosystemowych, które mogą rozwinąć prędkość do 200 kilometrów na godzinę.

Spółka chce też kupić ponad 500 nowych wagonów, dostosowanych do prędkości nie mniejszej niż 200 kilometrów na godzinę.

Według modeli opracowanych przez PKP Intercity liczba pasażerów na kolei będzie w najbliższych latach systematycznie rosła. W 2033 roku przewoźnik chce obsłużyć 74 miliony pasażerów.
Relacja Aleksandra Pszoniaka [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty