Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Polska liczy na pozytywne rozstrzygnięcie w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Stream.
Nasi prawnicy, dyplomaci i urzędnicy, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, wyrażali oczekiwania, że sędziowie jasno zdefiniują zasadę solidarności energetycznej.

Trybunał rozpatruje skargę Niemiec na korzystne dla Polski orzeczenie z jesieni 2019 roku. Wtedy unijny sąd przyznał rację Warszawie, która wskazywała na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego, i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Sędziowie stwierdzili, że ta decyzja została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.

W środę odbyła się rozprawa dotycząca tej kwestii. Opinia rzecznika generalnego zostanie ogłoszona 18 marca, orzeczenie - zapewne po wakacjach.

Polscy dyplomaci, prawnicy i urzędnicy mówili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że to orzeczenie będzie bardzo ważne, i że dobrze byłoby, gdyby Trybunał Sprawiedliwości potwierdził kluczowe znaczenie zasady solidarności energetycznej w Unii i rozwiał wszelkie wątpliwości.

"Dla Polski to będzie istotne, bo będzie się można powoływać na orzeczenie Trybunału w rozmowach z Komisją, jeśli pojawią się jakieś problemy w dziedzinie energetyki" - powiedział jeden z polskich prawników. Inny dodał, że to orzeczenie określi ramy solidarności energetycznej - czym ona jest i do czego zobowiązuje unijne instytucje.

Podczas środowej rozprawy pełnomocniczka Komisji Europejskiej mówiła, że ta zasada jest jedynie zasadą interpretacyjną, a nie zasadą prawa. "Przedstawicielka Komisji dość pokrętnie odpowiadała na pytania sędziów, stanowisko Komisji jest absurdalne i chyba nie do obrony" - komentował jeden z polskich dyplomatów. Podkreślał, że stanowisko Polski jest jednoznaczne - zasada solidarności energetycznej, tak jak każda inna - proporcjonalności czy subsydiarności, jest bezpośrednio wiążąca dla unijnych instytucji.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty