Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Praga. Fot. www.pixabay.com/photo-2806878 (domena publiczna)
Praga. Fot. www.pixabay.com/photo-2806878 (domena publiczna)
Część Polaków mieszkających w Czechach nie może zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19.
Nie pozwala na to internetowy system rejestracji. Sprawę ma wyjaśnić czeskie ministerstwo zdrowia.

Problem dotyczy tylko tych osób, które nie mają czeskiego odpowiednika PESEL-u. Internetowy formularz, służący do rejestracji na szczepienia, nie pozwala na wpisanie 11-cyfrowego polskiego numeru PESEL.

Lukasz Curylo, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego, powiedział Polskiemu Radiu, że niedopatrzenie zostało zgłoszone czeskiemu ministerstwu zdrowia i jeśli do poniedziałku problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim miejscowy sztab kryzysowy. Sprawa dotyczy w jego ocenie około pięćdziesięciu seniorów z kraju morawsko-śląskiego, którzy od wczoraj powinni mieć możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się.

W systemie, do którego dostęp mają tylko osoby powyżej 80. roku życia, zarejestrowało się dotychczas ponad 131 tysięcy osób. Niespełna 25 tysięcy z nich otrzymało termin szczepienia.

Eksperci, cytowani przez czeskie media, krytykują centralny system rejestracji za znajdujące się w nim błędy i niefunkcjonalność. Według premiera Andreja Babisza, system działa bez zarzutu, a stwierdzone uchybienia leżały wyłącznie po stronie szpitali. Czeski premier powiedział dziś, że zgłosi do odznaczenia państwowego pełnomocnika rządu do spraw informatyki i cyfryzacji.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty