Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister zdrowia Adam Niedzielski wręczył w czwartek pięciu osobom pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza przyznane w systemie uproszczonym.
Ułatwienia w uzyskaniu takich pozwoleń mają skłonić większą liczbę lekarzy z zagranicy do podejmowania pracy w Polsce.

Minister Adam Niedzielski podkreślił, że pozwoli to na uzupełnienie deficytów kadrowych w polskiej służbie zdrowia. Nowe regulacje dopuszczające do wykonywania zawodu lekarzy, którzy spełniają kryteria założone przez resort zdrowia pozwolą na zatrudnienie większej liczby nowego personelu medycznego i tym samym na poprawę dostępności lekarzy dla pacjentów.

Zgodnie z tak zwanymi "przepisami covidowymi" uproszczona procedura może być stosowana w przypadku lekarzy wykształconych poza Unią Europejską, którzy posiadają szerokie doświadczenie zawodowe. W trybie uproszczonym Ministerstwo Zdrowia może wydać pozwolenie na pracę w określonej placówce medycznej i na określony czas, a także może zezwolić lekarzowi z zagranicy na pracę w podmiocie leczniczym specjalizującym się w leczeniu Covid-19.

Uproszczone pozwolenia wydawane są na maksymalnie 5 lat. W tym czasie lekarze mają możliwość ubiegania się o uznanie ich kwalifikacji w normalnym trybie.
Minister Adam Niedzielski podkreślił, że pozwoli to na uzupełnienie deficytów kadrowych w polskiej służbie zdrowia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty