Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Dawid Skoblewski. Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20. (pl.wikipedia.org)
Fot. Dawid Skoblewski. Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20. (pl.wikipedia.org)
Henryk Jerzy Chmielewski był autorem serii komiksowej ,,Tytus, Romek i A'Tomek", a także uczestnikiem Powstania Warszawskiego, żołnierzem Armii Krajowej. Miał 97 lat.
Informację o jego śmierci podał Tygodnik Solidarność, powołując się na Piotra Kasińskiego, organizatora Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i dorastał w Warszawie. Był członkiem 70. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 r. złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter". W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. Na motywach z tej serii powstał pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń", gra komputerowa, a także gry planszowe i seria znaczków Poczty Polskiej.

Do maja 2010 r. ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki ,,W odwiedziny do rodziny". Papcio Chmiel napisał też autobiografię ,,Urodziłem się w Barbakanie" oraz książkę ,,Tytus zlustrowany".

Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty