Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
Do nowo budowanego Portu Zewnętrznego na Mierzei Wiślanej wpłynął pierwszy statek. Jednostka "Amanda" przypłynęła z ładunkiem kamienia hydrotechnicznego ze szwedzkiego portu Flikvik. Kamień jest potrzebny do budowy falochronów przy budowanym kanale żeglugowym.
To pierwszy statek, który przywiózł materiał budowlany na plac budowy w Nowym Świecie. Po to powstał port, żeby to co można dostarczać drogą wodną, a nie lądem. "Amanda" ma na pokładzie 1653 tony kamienia.

Port, do którego zawinęła, powstał od podstaw w miejscu plaży. Jego nabrzeże ma konieczną infrastrukturę umożliwiającą przyjęcie statków: polery cumownicze, odbojnice, jest też oświetlone. Na Zatoce jest już siedem bojek nawigacyjnych ze światłami wskazującymi drogę statkom. Budowane są tam dwa falochrony - Zachodni o długości 340 m i Wschodni, który będzie miał kilometr długości. Budowniczowie czekają już na następne jednostki, które dostarczą kamień do ich wzmacniania.

Kamień hydrotechniczny ze Szwecji oraz inne materiały budowlane będą też dostarczane drogą wodną na budowę sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. Będą magazynowane w porcie Elbląg i stamtąd, już wiosną dostarczane na budowę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty