Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Free-Photos (CC0 domena publiczna)
W Szwecji coraz więcej osób starszych chorych na Covid-19 otrzymuje opiekę szpitalną. Wiosną połowa ofiar koronawirusa wśród seniorów umierała w domach pomocy.
Według Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej, w szwedzkich szpitalach przebywało w grudniu ponad 1100 zakażonych patogenem pacjentów powyżej 80. roku życia. W ostatnich miesiącach zwiększyła się również liczba pacjentów covidowych na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii, gdzie wiosną w wyniku segregacji medycznej pacjentów, głównie trafiały osoby młodsze.

Z danych statystycznych Rejestru Intensywnej Terapii wynika, że od stycznia do końca maja 2019 roku, po 30 dniach terapii zmarło 60 procent seniorów leczonych na Covid-19. W okresie od września do końca ubiegłego roku odsetek ten spadł do 48 procent.

Eksperci tłumaczą, że lepsze wyniki leczenia mogą wynikać z większej dostępności i poprawy jakości opieki medycznej lub dlatego, że do szpitali trafiają zakażeni koronawirusem seniorzy, u których rzadziej występują choroby towarzyszące.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty