Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.pixabay.com/photo-516005 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-516005 (domena publiczna)
W środę po południu we Włoszech prezydent Sergio Mattarella rozpocznie konsultacje z delegacjami partii politycznych w sprawie utworzenia nowego rządu. We wtorek premier Giuseppe Conte złożył rezygnację, bo jego rząd utracił większość w Senacie.
Konsultacje mogą się toczyć przez kilka dni. Po ich zakończeniu prezydent Mattarella powierzy komuś misję stworzenia rządu. Być może będzie to Giuseppe Conte, ale politycy i włoskie media nie wykluczają, że kandydatem na premiera będzie ktoś inny.

Przywódca posiadającej sporą przewagę w sondażach centroprawicowej opozycji Matteo Salvini zapowiedział, że zwróci się do prezydenta o rozpisanie przyspieszonych o dwa lata wyborów.

- Dość straty czasu, dość gier pałacowych i przekupywania senatorów. Trzeba oddać głos Włochom. Będziemy mieli nowy parlament i rząd nie stworzony w pałacu władzy, a wybrany przez naród - dodał Salvini.

Komentatorzy sądzą, że raczej nie dojdzie do wyborów, bo w takim przypadku 70 procent obecnych parlamentarzystów pozostałoby się bez pracy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty