Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Dzieci za drutami obozu. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie Auschwitz. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau
Dzieci za drutami obozu. Kadr z filmu sowieckiego dokumentującego wyzwolenie Auschwitz. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau
27 stycznia mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu
koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Główne uroczystości rocznicowe po raz pierwszy w historii Miejsca Pamięci odbędą się tylko online. Niemcy założyli obóz w 1940 roku. Do momentu wejścia do Auschwitz Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali tam ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

W trakcie transmisji uroczystości (początek o godz. 16:00) zaprezentowane zostaną relacje dwóch byłych więźniarek Zdzisławy Włodarczyk i Anity Lasker-Wallfisch. Głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, ambasadorzy Izraela oraz Rosji. Potem duchowni czterech wyznań odmówią modlitwę ekumeniczną. Kwiaty i znicze przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Holokaustu przy ruinach dawnych krematoriów złoży dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Po uroczystości zaplanowana jest dyskusja online zatytułowana: "Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka".

Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz.

- W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych - przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny - nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu - powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tysiące dzieci, z których około 216 tys. stanowili Żydzi, 11 tysięcy Romowie, około 3000 Polacy. Ogółem w obozie zarejestrowano około 23 tysięcy dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 roku na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty