Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Jeszcze w środę rosyjski parlament powinien ratyfikować porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi o przedłużeniu układu Nowy START. Rosyjsko-amerykańska umowa o ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych miałaby obowiązywać przez pięć lat, do 5 lutego 2026 roku.
Jak poinformowało rosyjskie MSZ, Waszyngton zgodził się na warunki Moskwy. Uzgodnienia w tej sprawie zapadły we wtorek, w trakcie rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych Władimira Putina i Joe Bidena.

W środę rano prezydent Rosji zwrócił się do Dumy Państwowej - niższej izby rosyjskiego parlamentu - z wnioskiem o ratyfikowanie porozumienia. Dokument został już pozytywnie zaopiniowany przez poszczególne komisje. Radio Echo Moskwy podało, że pozytywne opinie w tej sprawie wyrazili także senatorowie z Rady Federacji. Zdaniem rozgłośni jeszcze w środę układ zostanie ratyfikowany przez stronę rosyjską.

Układ Nowy START podpisali w 2010 roku prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew i Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Umowa dotyczy między innymi redukcji liczby głowic nuklearnych do 1550. Na podstawie tego porozumienia oba kraje miałby również zmniejszyć liczbę pocisków balistycznych o zasięgu międzykontynentalnym oraz liczbę wyrzutni i bombowców zdolnych do przenoszenia tego typu rakiet.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty