Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W środę w całym kraju rozpoczynają się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Nie są one obowiązkowe.
- Odbywają się tradycyjnie stacjonarnie w szkołach. Mimo pandemii koronawirusa jest możliwość zorganizowania ich także w województwie warmińsko - mazurskim. A więc będziemy mieli tradycyjne próbne egzaminy maturalne, tak, jak każdego roku - mówi minister edukacji nauki Przemysław Czarnek.

Ci, którzy do szkół nie przyjdą, bo na przykład przebywają na kwarantannie, będą mogli pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej arkusze z zadaniami.

O godzinie 9.00 uczniowie rozpoczną egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ten potrwa 170 minut. O godz. 14.00 rozpoczną się sprawdziany z języka łacińskiego i języka mniejszości narodowych. W czwartek uczniowie napiszą egzamin z matematyki, a w piątek z języka angielskiego. Kolejne sprawdziany będą odbywać się zgodnie z harmonogramem i zakończą się 16 marca.

Próbne matury będą przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym - mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Sprowadzają się do czterech podstawowych zasad, które obowiązują w przestrzeni publicznej od roku: dystans, dezynfekcja, maseczki, dodatkowo w budynkach wietrzenie sal, w których egzaminy są przeprowadzane. Więc tutaj zasady nie odbiegają od zasad, które obowiązywały w trakcie egzaminów w ubiegłym roku i na tegorocznych egzaminach zawodowych - dodaje Marcin Smolik.

Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę dopiero po zajęciu miejsca na sali. Na salę można wziąć ze sobą tylko długopis i dowód osobisty, a na egzamin z matematyki - kalkulator. Tablice wzorów na egzamin z matematyki czy fizyki musi zapewnić szkoła.

W tym roku matury rozpoczną się 4 i potrwają do 27 maja. Egzaminy ustne, ze względu na sytuację epidemiczną, nie będą obowiązkowe.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty