Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Rada Polityki Pieniężnej w środę podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Obecnie są one na najniższym poziomie w historii, a podstawowa stopa NBP wynosi 0,1 procent.
Na ostatnim spotkaniu z dziennikarzami prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński powiedział, że ewentualna decyzja o zmianie stóp procentowych będzie zależała od sytuacji gospodarczej w kraju. Dodał, że znaczące zmiany wysokości stóp procentowych są obecnie mało prawdopodobne.

- W żadnej mierze nie wykluczamy podwyżek stóp procentowych, gdyby okazało się to niezbędne dla utrzymania stabilności cen. Nie wykluczamy też obniżek stóp, gdyby to okazało się niezbędne dla podtrzymania aktywności gospodarczej, przy utrzymaniu stabilności cen. Wszystkie główne banki centralne na świecie zapowiadają utrzymanie stóp procentowych na bardzo niskim poziomie. I to jeszcze przez kilka lat. W takich warunkach szybkie zaostrzenie naszej polityki pieniężnej byłoby dużym błędem - mówił Adam Glapiński.

Od początku pandemii Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżała stopy procentowe z poziomu 1,5 procent do obecnego poziomu 0,1 procent.

Niskie stopy procentowe pozwalają na zaciąganie tańszych kredytów i lepszy do gotówki, co ma na celu pobudzanie gospodarki dotkniętej kryzysem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty