Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Adam Bodnar. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Adam Bodnar. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rzecznik Praw Obywatelskich nie może pełnić urzędu po upływie kadencji. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden z przepisów ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich jest niezgodny z Konstytucją.
Decyzja zapadła jednogłośnie. Trybunał zdecydował ponadto, że wyrok wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Kadencja dotychczasowego rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ubiegłego roku. Do tej pory nie wybrano jego następcy.

Jak mówił tuż po ogłoszeniu wyroku Adam Bodnar, decyzja Trybunału Konstytucyjnego oznacza w praktyce dwie sytuacje.

- Albo parlament wybierze, zgodnie z Konstytucją, nowego rzecznika, co byłoby najbardziej pożądane. Ja apeluję do wszystkich sił politycznych, żeby się dogadały, co do takiego kandydata, który uzyska poparcie Sejmu i Senatu. Drugi scenariusz jest moim zadaniem bardziej niebezpieczny, bo doprowadzi do wprowadzenia kogoś, kto będzie kimś w rodzaju komisarza, a nie będzie rzecznikiem praw obywatelskich - komentował Bodnar.

Przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego Adam Bodnar w imieniu swoim i Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dziękował wszystkim za okazane wsparcie. Zapewnił też, że będzie kontynuował swoją pracę w ciągu najbliższych miesięcy.

Sprawę rozpoznawano w poniedziałek i we wtorek w pięcioosobowym składzie sędziów Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Sprawozdawcą był sędzia Stanisław Piotrowicz, oprócz niego w składzie znaleźli się również sędziowie: Bartłomiej Sochański, Wojciech Sych i Justyn Piskorski.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara.
- Drugi scenariusz jest moim zadaniem bardziej niebezpieczny, bo doprowadzi do wprowadzenia kogoś, kto będzie kimś w rodzaju komisarza, a nie będzie rzecznikiem praw obywatelskich - komentował Bodnar.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty