Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Picudio (CC0 domena publiczna)
Parlament Europejski dał zielone światło dla wprowadzenia certyfikatów kowidowych. Deputowani przyjęli rozporządzenie w tej sprawie.
Teraz czas na państwa członkowskie, które muszą formalnie zakończyć procedury. We wtorek podczas debaty na sesji plenarnej w Strasburgu europosłowie wezwali unijne kraje do wypełnienia wszystkich kryteriów technicznych, by dokumenty były dostępne od 1 lipca.

Certyfikaty mają ułatwić podróżowanie w Unii Europejskiej bez dodatkowych wymogów. Będą potwierdzały, że ich posiadacze zostali zaszczepieni, albo mają negatywne wyniki testów, albo przeszli zakażenie - mówił podczas debaty, komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość, Didier Reynders.

- Certyfikat, który będzie bezpłatny, będzie wystawiany przez wszystkie państwa członkowskie i akceptowany w całej Europie - dodaje Didier Reynders.

Unijny system weryfikacji jest już wdrożony. 23 kraje deklarują, że są gotowe technicznie, a dziewięć w tym Polska już wydaje co najmniej jeden rodzaj certyfikatu. Europosłowie apelowali też, by testy na obecność Covid-19 były przystępne cenowo, najlepiej by były darmowe, skoro szczepienia są bezpłatne. Unijny komisarz poinformował, że kraje członkowskie mogą podpisywać już umowy na dotacje na zakup testów. Komisja przeznaczyła na ten cel 100 milionów euro.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty