Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / chriscopley (CC0 domena publiczna)
Trwa wyścig miliarderów o dominację w planowanych, w niedalekiej przyszłości, regularnych turystycznych lotach w kosmos.
10 lipca, jako pierwszy, takie ekspedycje - z lotniska w amerykańskich stanie Nowy Meksyk - zapoczątkował Richard Branson, właściciel firmy Virgin Galactic.

Za kilka godzin, granice pomiędzy atmosferę ziemską a kosmosem, wraz z trójką współtowarzyszących mu pasażerów, ma przekroczyć najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos. Z Teksasu wystartuje jego rakieta New Shepard.

Rakieta ma wynieść specjalna kapsułę na wysokość przekraczającą minimalnie sto kilometrów. Amerykański rząd uznał, że przestrzeń kosmiczną osiąga się na wysokości 75 kilometrów, jest to tutaj uwarunkowane prawnie.

Podczas lotu, załoga w ciągu około 3 minut znajdzie się w stanie nieważkości. Potem rozpocznie się opadanie przy pomocy specjalnych spadochronów. Taki wyjątkowy rejs ma potrwać około 11 minut.

- Blue Origin ma misję stworzenia regularnych lotów w kosmos. To będzie coś wyjątkowego, większego od podróży samolotem, ale też nie do końca tradycyjnym lotem na orbitę. Przetrzemy w taki sposób szlaki w kosmosie dla przyszłych pokoleń, żeby zrobić dla nich coś wyjątkowego - podkreśla Jeff Bezos.

Wśród podróżnych będzie również jego brat Mark Bezos, 82-letnia emerytowana astronautyka Wally Funk oraz pierwszy płacący klient na pokładzie New Shepard 18-letni Olivier Daemen, który wygrał specjalną aukcję internetową. Jeżeli pogoda nie pokrzyżuje planów, to start ma nastąpić o godzinie 15:00 czasu polskiego.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty