Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Założyciel firmy Amazon Jeff Bezos odbył podróż na orbitę okołoziemską. Jest drugim miliarderem, który dokonał tego wyczynu. Historyczny lot miał miejsce w 52. rocznicę lądowania na Księżycu pojazdu Apollo 11.
Należący do ufundowanej przez Bezosa firmy Blue Origin pojazd kosmiczny New Shepard wystartował z zachodniego Teksasu o godz. 15:12 czasu polskiego. Oprócz Jeffa Bezosa na pokładzie była 82-letnia amerykańska pionierka lotnictwa Wally Funk oraz osiemnastoletni Oliver Daemen - najstarsza i najmłodsza osoba, która kiedykolwiek znalazła się w kosmosie.

Po 5 minutach lotu rakieta nośna odłączyła się od pojazdu i chwilę później wylądowała z powrotem na Ziemi. Kapsuła New Shephard dotarła na wysokość ponad 100 kilometrów, gdzie jej pasażerowie pozostali przez kilka minut w stanie nieważkości. Następnie pojazd zaczął opadać i na spadochronach wylądował na pustyni.

Lot kosmiczny Jeffa Bezosa ma miejsce 9 dni po tym, jak na orbitę okołoziemską pojazdem USS Unity należącym do jego firmy Virgin Galactic poleciał Richard Branson. Oba wydarzenia uważane za początek ery turystyki kosmicznej. Virgin Galactic ma już 600 rezerwacji na loty w kosmos w cenie 250 tysięcy dolarów od osoby.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty