Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Francja postawiła ultimatum Wielkiej Brytanii i dała tamtejszym władzom osiem dni na zwiększenie liczby licencji połowowych wydawanych francuskim rybakom.
W przeciwnym razie, Francuzi grożą zmniejszeniem dostaw prądu na brytyjską wyspę Jersey. Konflikt w sprawie stref połowowych między Francją i Wielką Brytanią jest konsekwencją Brexitu.

O zaostrzeniu konfliktu z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych mówił francuski wiceminister spraw zagranicznych Clément Beaune. „Za mniej więcej osiem dni podejmiemy środki odwetowe, na poziomie krajowym lub europejskim, jeżeli nie otrzymamy konkretnego sygnału od strony brytyjskiej w sprawie licencji” - ostrzegł polityk. Beaune zagroził, że Francja znacząco zmniejszy dostawy prądu na Jersey. Normandzka wyspa stanowi dependencję Zjednoczonego Królestwa, ale w znacznym stopniu jest uzależniona od Francji w kwestii energetycznej.

W poniedziałek Francja i 10 państw Unii Europejskiej podpisało wspólną deklarację krytykującą działania rządu Borisa Johnsona w sprawie licencji połowowych.

Od wielu miesięcy Paryż oskarża Londyn o blokowanie dostępu do brytyjskich wód, wbrew umowie brexitowej. Wielka Brytania zobowiązała się do wydania francuskim rybakom 244 licencji. Do tej pory przyznała nieco ponad 200 zezwoleń.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty