Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Paryż. źródło: https://pixabay.com/pl/1852928/Pexels/domena publiczna
Paryż. źródło: https://pixabay.com/pl/1852928/Pexels/domena publiczna
Ponad 216 tysięcy osób nieletnich było ofiarami pedofilii ze strony księży i zakonników w latach 1950-2021 w Kościele katolickim we Francji. Liczba ta wzrasta do 330 tysięcy, doliczając ofiary laików, działających w strukturach kościelnych. Ofiarami pedofilów byli w 80 procentach chłopcy.
Te informacje wynikają z raportu przedstawionego przez komisję do spraw nadużyć seksualnych - CIASE - powołaną przez episkopat Francji. Biskupi przeprosili ofiary i wyrazili "przerażenie" skalą zbrodni.

Przewodniczący komisji, Jean-Marc Sauve przedstawił ustalenia raportu, z którego wynika, że od 70 lat we Francji od 2900 do 3200 księży i zakonników popełniło przestępstwa seksualne względem nieletnich. Jean-Marc Sauve podkreślił, że dane te są prawdopodobnie zaniżone.

Łączna liczba księży i duchownych działających w tych latach wynosi 115 tysięcy. Z raportu wynika również, że Kościół jest drugą instytucją społeczną - po rodzinie, w której najczęściej dochodzi do czynów pedofilskich.

Autorzy raportu podkreślili, że Kościół katolicki we Francji podjął walkę z pedofilią dopiero w latach 2000, i że wcześniej systemowo chroniono sprawców przestępstw seksualnych. W raporcie zawarto także serię rekomendacji, aby podjąć walkę z pedofilią w Kościele.

Dane przedstawione przez komisję uzyskano na podstawie analizy dokumentów archiwalnych, raportów sądowych, artykułów prasowych, świadectw ofiar oraz we współpracy z badaczami społecznymi. Prace nad raportem trwały od niemal trzech lat.

"Chcę wyrazić wstyd, przerażenie i determinację do działania razem z ofiarami, aby czyny te nie były ukrywane przez hierarchów, księży, działaczy Kościoła oraz wiernych. Wszystkim ofiarom chcę powiedzieć: przepraszam" - zareagował przewodniczący episkopatu Francji, biskup Eric de Moulins-Beaufort.

Biskupi zobowiązali się do udzielenia pomocy finansowej ofiarom przestępstw seksualnych za pomocą specjalnego funduszu i do powołania kanonicznego sądu karnego, który będzie rozpatrywał sprawy przestępstw seksualnych w Kościele.
Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty