Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / JancickaL (CC0 domena publiczna)
Republika Czeska jest gotowa do zawarcia umowy z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów.
Mówiła dziś o tym czeska minister środowiska Anna Hubaczkova, która odwiedziła tereny położone w sąsiedztwie polskiej kopalni i spotkała się z czeskimi samorządowcami.

W rozmowach ze stroną polską Czesi chcą wrócić do projektu umowy z września ubiegłego roku. Jesienią negocjacje prowadzone ze strony czeskiej przez poprzedni rząd zawieszono. Jak wówczas informowano, powodem był brak zgody co do możliwości wypowiedzenia dwustronnej umowy. Porozumienia nie przyniosło też listopadowe spotkanie polskiej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z ustępującym czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem.

Nowa czeska minister Anna Hubaczkova chce uzgodnić, w rozmowach z Polską, ostateczny kształt porozumienia. Jej zdaniem porozumienie powinno opierać się na ustaleniach z września.

- Ta umowa zawiera wszystkie zapisy chroniące nasze interesy w zakresie ochrony środowiska. Nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje aktualne - dodaje Hubaczkova.

Kolejną rundę polsko-czeskich rozmów, w sprawie Turowa, zaplanowano na wtorek. Według czeskiej minister, spotkanie delegacji obu państw powinno odbyć się w Warszawie. Dotąd negocjacje prowadzono w Pradze.
Relacja Wojciecha Stobby [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty