Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Rząd chce zwiększyć limit zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych z zamrożoną ceną.
Mniej za prąd mają płacić również między innymi małe i średnie firmy oraz samorządy i podmioty wrażliwe. To główne założenia pilnego projektu, który w nocy z wtorku na środę przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie.

W ubiegłym roku przyjęto przepisy, dzięki którym zamrożono tegoroczne ceny energii elektrycznej na poziomie z 2022 roku do określonych rocznych limitów. To od 2 do 3 megawatogodzin w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego. Teraz - jak wyjaśniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - te limity pójdą w górę.

Jeśli limity dla danego gospodarstwa zostaną przekroczone, to obowiązuje maksymalna cena na poziomie 693 zł za megawatogodzinę.

Minister Anna Moskwa dodała, że rząd chce obniżyć limit za megawatogodzinę także dla samorządów, podmiotów świadczących usługi użyteczności publicznej oraz firm z sektora MŚP.

Tempo prac nad projektem krytykowała opozycja. Jej zdaniem, na rynku energetycznym w Polsce panuje chaos. "Mielimy kolejną kiełbasę z grupy kiełbasy wyborczej" - mówił poseł PSL Mieczysław Kasprzak. Według polityka ludowców, rząd w obliczu wyborów parlamentarnych zdecydował się na rewizję ustalonych w zeszłym roku limitów.

Na posiedzeniu Sejmu projektem zajmie się sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Głosowanie nad całością dokumentu odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek.

Jak podkreśla resort klimatu i środowiska, rząd nadal zachęca do oszczędności energii, co wiąże się z dalszymi korzyściami. Jeśli w okresie od 1 października 2022 roku do końca tego roku odbiorca zmniejszy zużycie prądu o co najmniej 10 procent, to otrzyma dodatkowy upust o wartości 10 procent całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 roku.
Teraz - jak wyjaśniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - te limity pójdą w górę.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty