Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Białorusina podejrzanego o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Rzecznik Prokuratury Krajowej prokurator Łukasz Łapczyński powiedział, że śledczy i funkcjonariusze zgromadzili obszerny materiał dowodowy w tej sprawie, dlatego podejrzanemu postawiono zarzuty.

Został on również tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

- Tym razem to obywatel Białorusi, który przebywał na terytorium Polski od 2021 roku. Mężczyzna po zatrzymaniu został doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszał zarzuty. Dotyczą one brania udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Grozi za to do 10 lat więzienia. Jak ustalono brał udział w rozpoznawaniu obiektów infrastruktury krytycznej oraz prowadzeniu działań o charakterze dywersyjnym - mówi prokurator Łukasz Łapczyński.

Zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera Arkadiusz Puławski wyjaśnił, że podejrzany to 39-letni mężczyzna o imieniu Mikhail. Funkcjonariusze ABW zatrzymali go 1 sierpnia. Do Polski przyjechał w 2021 roku i nawiązał kontakt z koordynatorem rosyjskiej siatki szpiegowskiej. Wcześniej przez kilka lat mieszkał i pracował w Rosji, w tym Moskwie oraz Petersburgu. Odsiadywał też karę 6 lat pozbawienia wolności.

Arkadiusz Puławski z Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w KPRM powiedział, że według ustaleń ABW podejrzany otrzymywał od rosyjskiego wywiadu regularne zlecenia, za które pobierał wynagrodzenie. Do jego zadań należało rozpoznawanie obiektów wojskowych, infrastruktury krytycznej, w tym portów morskich. Poza tym mężczyzna prowadził działania propagandowe polegające na zniechęcaniu Polaków do narodu ukraińskiego.

To szesnasta osoba zatrzymana w śledztwie prowadzonym przez ABW pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej.
- Tym razem to obywatel Białorusi, który przebywał na terytorium Polski od 2021 roku. - mówi prokurator Łukasz Łapczyński.
To 39-letni mężczyzna Mikhail M. - poinformował zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera Arkadiusz Puławski.
Arkadiusz Puławski z Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w KPRM powiedział, że według ustaleń ABW podejrzany otrzymywał od rosyjskiego wywiadu regularne zlecenia, za które pobierał wynagrodzenie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty