W Belgii nastąpił wzrost emisji dwutlenku węglu po zamknięciu dwóch reaktorów jądrowych w ubiegłym roku. Donoszą o tym belgijskie media, powołując się na dane Uniwersytetu w Gandawie.
Reaktor Doel 3 został zamknięty we wrześniu ubiegłego roku, a reaktor Tihange 2 w lutym i Belgia straciła dwa gigawaty mocy niskoemisyjnych. Rezultat? Wzrost o 13 procent emisji CO2 w ostatnich sześciu miesiącach w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Belgijskie władze wprawdzie wydłużyły działanie kilku reaktorów jądrowych do 2035 roku w związku z napaścią Rosji na Ukrainie, ale zdecydowały się zamknąć Doel 3 i Tihange 2, które w przeszłości wiele razy ulegały awariom. Rząd tłumaczył tę decyzję względami technicznymi i bezpieczeństwa.
Belgijskie władze wprawdzie wydłużyły działanie kilku reaktorów jądrowych do 2035 roku w związku z napaścią Rosji na Ukrainie, ale zdecydowały się zamknąć Doel 3 i Tihange 2, które w przeszłości wiele razy ulegały awariom. Rząd tłumaczył tę decyzję względami technicznymi i bezpieczeństwa.

Radio Szczecin