"Pakt zbrodniarzy" w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Wystawę przygotował IPN, przypomina zarówno fakt podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 roku, jak i konsekwencje tego paktu zbrodniarzy - mówi doktor Patryk Pleskot z IPN. - Chcemy przypomnieć europosłom, politykom z Europy o tym pakcie podpisanym przez dwa totalitarne państwa, pakcie mającym na celu rozbiór dużej części Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Polską. Jest to świadectwo, jest to przypomnienie o zbrodniczym pakcie, który doprowadził do wybuchu wojny, do kolejnego rozbioru Polski i zajęcia krajów bałtyckich, a również w konsekwencji do ludobójstwa, do zbrodni wojennych.
Patryk Pleskot wyjaśnia, że wystawa ma też uświadomić, że Rosja - spadkobierca jednego z państw sygnatariuszy paktu Ribbentrop-Mołotow - ponownie zburzyła europejski pokój.
Historyk IPN dodaje, że wystawa jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, a opisy w kilku językach przybliżają istotę i konsekwencje paktu.
Patryk Pleskot wyjaśnia, że wystawa ma też uświadomić, że Rosja - spadkobierca jednego z państw sygnatariuszy paktu Ribbentrop-Mołotow - ponownie zburzyła europejski pokój.
Historyk IPN dodaje, że wystawa jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, a opisy w kilku językach przybliżają istotę i konsekwencje paktu.

Radio Szczecin