Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnej opiece geriatrycznej.
Podczas uroczystości w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie podkreślił, że dziś w Polsce osób, które ukończyły 75. rok życia, jest 2 miliony 700 tysięcy, co stanowi 7 procent wszystkich obywateli.
Andrzej Duda zwracał uwagę, że liczba seniorów będzie rosła, a do tej pory opieki geriatrycznej było w Polsce zbyt mało. - To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. Jeżeli podzielimy to na województwa, wychodzi zaledwie cztery oddziały na województwa. Wystarczy dodać, że nie ma równego podziału. Tylko w jednym z województw, dokładnie w województwie śląskim jest np. 10 takich oddziałów, ale w innym województwie są tylko dwa. Z całą pewnością więc nie jest to liczba oddziałów, która wystarczyłaby, aby tą opiekę geriatryczną w pełnym zakresie zapewnić - powiedział Duda.
Ustawa przygotowana z inicjatywy prezydenta określa cele i organizację opieki zdrowotnej nad osobami, które ukończyły 75. rok życia. Wprowadza system szczególnej opieki geriatrycznej, który będą tworzyć szpitalne oddziały geriatryczne w każdym województwie, podstawowa opieka zdrowotna oraz nowe centra zdrowia 75 plus.
Centra 75 plus to będą specjalnie placówki dedykowane seniorom, które powstaną na poziomie powiatów. Według szacunków w całym kraju będzie ich 300. Centra będą się składały z trzech elementów: poradni konsultacyjnej, zespołu opieki dziennej i zespołu opieki domowej. Ich celem będzie diagnozowanie i leczenie seniorów. Do Centrów zdrowia 75 plus mają kierować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowa koncepcja opieki zakłada również zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów geriatrycznych.
Andrzej Duda zwracał uwagę, że liczba seniorów będzie rosła, a do tej pory opieki geriatrycznej było w Polsce zbyt mało. - To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. Jeżeli podzielimy to na województwa, wychodzi zaledwie cztery oddziały na województwa. Wystarczy dodać, że nie ma równego podziału. Tylko w jednym z województw, dokładnie w województwie śląskim jest np. 10 takich oddziałów, ale w innym województwie są tylko dwa. Z całą pewnością więc nie jest to liczba oddziałów, która wystarczyłaby, aby tą opiekę geriatryczną w pełnym zakresie zapewnić - powiedział Duda.
Ustawa przygotowana z inicjatywy prezydenta określa cele i organizację opieki zdrowotnej nad osobami, które ukończyły 75. rok życia. Wprowadza system szczególnej opieki geriatrycznej, który będą tworzyć szpitalne oddziały geriatryczne w każdym województwie, podstawowa opieka zdrowotna oraz nowe centra zdrowia 75 plus.
Centra 75 plus to będą specjalnie placówki dedykowane seniorom, które powstaną na poziomie powiatów. Według szacunków w całym kraju będzie ich 300. Centra będą się składały z trzech elementów: poradni konsultacyjnej, zespołu opieki dziennej i zespołu opieki domowej. Ich celem będzie diagnozowanie i leczenie seniorów. Do Centrów zdrowia 75 plus mają kierować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowa koncepcja opieki zakłada również zwiększenie liczby szpitalnych oddziałów geriatrycznych.

Radio Szczecin
