Rząd przyjął uchwałę w sprawie przedłużenia embarga na ukraińskie płody rolne.
Do piątku obowiązuje unijny zakaz importu czterech gatunków zbóż od naszego wschodniego sąsiada. Chodzi o pszenicę, rzepak, nasiona słonecznika i kukurydzę. Embargo obowiązuje w pięciu krajach przyfrontowych i nie oznacza ograniczeń w tranzycie ukraińskiego zboża.
Podjętą uchwałą rząd zaapelował o dalsze decyzje Komisji Europejskiej w sprawie importu ukraińskich zbóż - poinformował na antenie Telewizji Polskiej minister rolnictwa. Robert Telus dodał, że na posiedzeniu Rady Ministrów zdecydowano, że w razie braku przedłużenia embarga, będą podjęte działania na poziomie krajowym.
Robert Telus dodał, że Komisja może zaprezentować dalszy kierunek działań w środę. Okazją do podjęcia decyzji ma być posiedzenie kolegium unijnych komisarzy w Strasburgu.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wysłał ultimatum do Komisji Europejskiej w sprawie embarga na ukraińskie zboże.
- Albo 15 września przedłużycie zakaz wwozu zbóż ukraińskich, albo sami ten zakaz przedłużymy - brzmi żądanie, które szef rząd przedstawił na konferencji w Kosowie Lackim, na Mazowszu.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego rząd będzie przede wszystkim dbał o bezpieczeństwo polskich rolników.
- Dlatego wysłałem ultimatum do Komisji Europejskiej, jednoznaczne żądanie: albo 15 września przedłużycie zakaz wwozu czterech zbóż ukraińskich, albo sami ten zakaz przedłużymy - wskazał. Polityk dodał, że Polska nie może zgodzić się na rozchwianie polskiego rynku rolnego.
Jak dodano w komunikacie na stronach rządowych, zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą.
Podjętą uchwałą rząd zaapelował o dalsze decyzje Komisji Europejskiej w sprawie importu ukraińskich zbóż - poinformował na antenie Telewizji Polskiej minister rolnictwa. Robert Telus dodał, że na posiedzeniu Rady Ministrów zdecydowano, że w razie braku przedłużenia embarga, będą podjęte działania na poziomie krajowym.
Robert Telus dodał, że Komisja może zaprezentować dalszy kierunek działań w środę. Okazją do podjęcia decyzji ma być posiedzenie kolegium unijnych komisarzy w Strasburgu.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wysłał ultimatum do Komisji Europejskiej w sprawie embarga na ukraińskie zboże.
- Albo 15 września przedłużycie zakaz wwozu zbóż ukraińskich, albo sami ten zakaz przedłużymy - brzmi żądanie, które szef rząd przedstawił na konferencji w Kosowie Lackim, na Mazowszu.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że jego rząd będzie przede wszystkim dbał o bezpieczeństwo polskich rolników.
- Dlatego wysłałem ultimatum do Komisji Europejskiej, jednoznaczne żądanie: albo 15 września przedłużycie zakaz wwozu czterech zbóż ukraińskich, albo sami ten zakaz przedłużymy - wskazał. Polityk dodał, że Polska nie może zgodzić się na rozchwianie polskiego rynku rolnego.
Jak dodano w komunikacie na stronach rządowych, zakaz będzie obowiązywał do czasu, w którym uregulowane zostaną stosunki w sprawach rolnych pomiędzy Polską a Ukrainą.

Radio Szczecin