Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Fot. twitter.com/prezydentpl/JakubSzymczuk/KPRP
Fot. twitter.com/prezydentpl/JakubSzymczuk/KPRP
Rozpoczęły się pierwsze prace przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zdaniem Prezydenta Andrzeja Dudy, jego powstanie ma fundamentalne znaczenie dla naszego kraju.
Podczas konferencji podsumowującej prace przy CPK prezydent podkreślił, że ta inwestycja przyniesie wiele korzyści.

"Po to budujemy Centralny Port Komunikacyjny, żeby lądowały tutaj samoloty, żeby wszystkie związane z tym dochody trafiały do budżetu państwa i do naszych przedsiębiorców" - wyjaśniał. Zaznaczył, że w porcie lotniczym i wokół niego powstanie 35 tysięcy miejsc pracy. "Ile w skali Polski, tego nie da się policzyć. Ile firm powstanie w związku z realizacją tej wielkiej inwestycji i jej funkcjonowaniem?" - powiedział.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że wraz z ministrem spotu podjęli starania o zorganizowanie letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku. Jego zdaniem, gdy powstanie Centralny Port komunikacyjny, Polska będzie gotowa na ich organizacje pod względem infrastrukturalnym i komunikacyjnym. "Wierze, że przylecą do nas setki tysięcy, może miliony kibiców z całego świata" - dodał. Prezydent podkreślił, że "będziemy mieli Centrum Komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia na skalę światową".

W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego 37 kilometrów na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy hektarów ma zostać wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać do 40 milionów pasażerów rocznie. Wbicie pierwszej łopaty na budowie lotniska w rejonie podwarszawskiego Baranowa planowane jest jeszcze na ten rok. Zakończenie budowy operatorzy spółki zapowiadają na 2027 rok.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w sąsiedztwie portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty