Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował w Świnoujściu, że koncern rozpoczyna budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy 1 200 megawatów. Produkcję energii farma rozpocznie w 2026 roku.
Daniel Obajtek przekazał, że Orlen uzyskał wszystkie pozwolenia na budowę. Dodał, że pierwsze umowy na finansowanie inwestycji na 23 lata podpisano 19 września. Wartość przedsięwzięcia to 20 miliardów złotych. "Zabezpieczeniem tej kwoty nie są aktywa Orlenu, zabezpieczeniem tej kwoty jest inwestycja. To największy finansowany projekt w Polsce" - zaznaczył.
Prezes Orlenu powiedział, że morska farma będzie produkowała energię dla około 1,5 miliona mieszkańców. Dodał, że podpisano już umowy z firmami, które będą wykonywać tę inwestycję.
Łącznie farma Baltic Power będzie wytwarzać energię elektryczną odpowiadającą 4 000 gigawatogodzin. Jest to około trzy procent obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Fundamenty zaczną być stawiane w przyszłym roku, a w roku 2025 na farmie stanie 76 turbin wiatrowych Vestas. Trwa budowa lądowej stacji elektroenergetycznej, która umożliwi odbiór energii z morza.
Rolę świnoujskiego portu offshore'wego w Europie podkreśla minister Marek Gróbarczyk.
- Rozpoczynamy niezwykle ważną inwestycję w postaci budowy portu offshore'owego. 1000 miejsc pracy; to stąd się rozpocznie transport turbin i całej infrastruktury offshore'owej na Morze Bałtyckie. Te turbiny nie pojadą z Sassnitz czy z Rønne na Bornholmie. Pojadą ze Świnoujścia - zapowiedział minister Gróbarczyk.
Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki koncernu. Do 2030 roku Grupa Orlen ma osiągnąć 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Prezes Orlenu powiedział, że morska farma będzie produkowała energię dla około 1,5 miliona mieszkańców. Dodał, że podpisano już umowy z firmami, które będą wykonywać tę inwestycję.
Łącznie farma Baltic Power będzie wytwarzać energię elektryczną odpowiadającą 4 000 gigawatogodzin. Jest to około trzy procent obecnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. Fundamenty zaczną być stawiane w przyszłym roku, a w roku 2025 na farmie stanie 76 turbin wiatrowych Vestas. Trwa budowa lądowej stacji elektroenergetycznej, która umożliwi odbiór energii z morza.
Rolę świnoujskiego portu offshore'wego w Europie podkreśla minister Marek Gróbarczyk.
- Rozpoczynamy niezwykle ważną inwestycję w postaci budowy portu offshore'owego. 1000 miejsc pracy; to stąd się rozpocznie transport turbin i całej infrastruktury offshore'owej na Morze Bałtyckie. Te turbiny nie pojadą z Sassnitz czy z Rønne na Bornholmie. Pojadą ze Świnoujścia - zapowiedział minister Gróbarczyk.
Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju nowoczesnej energetyki koncernu. Do 2030 roku Grupa Orlen ma osiągnąć 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Inwestycja Baltic Power zapewni moc blisko 1 200 megawatów. Poinformował o tym podczas konferencji prasowej w Świnoujściu prezes Orlenu Daniel Obajtek.
- Rozpoczynamy niezwykle ważną inwestycję w postaci budowy portu offshore'owego. 1000 miejsc pracy; to stąd się rozpocznie transport turbin i całej infrastruktury offshore'owej na Morze Bałtyckie. Te turbiny nie pojadą z Sassnitz czy z Rønne na Bornholmie. Pojadą ze Świnoujścia - zapowiedział minister Gróbarczyk.

Radio Szczecin