Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

źródło: https://www.nytimes.com/
źródło: https://www.nytimes.com/
Lądowanie Odyseusza na Księżycu zakończyło się sukcesem - pomimo problemów technicznych amerykańska sonda z małym opóźnieniem dotarła na powierzchnię Srebrnego Globu.
Pojazd kosmiczny w zeszłym tygodniu został wystrzelony z centrum kosmicznego na Florydzie. To pierwsze komercyjne lądowanie w historii Stanów Zjednoczonych. Ostatnie amerykańskie lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo miało miejsce w 1972 roku.

"Możemy potwierdzić bez najmniejszych wątpliwości, że nasz sprzęt znalazł się właśnie na powierzchni Księżyca. Potwierdza to nasza transmisja. Odyseusz ma teraz nowy dom" – brzmiał pierwszy oficjalny komunikat w telewizji NASA.

Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała następnie, że pierwsze zdjęcia lądowania w wysokiej rozdzielczości zostaną opublikowane w późniejszym czasie. W tym celu wykorzystano specjalną kamerę, która wcześniej opadła na powierzchnię.

Będzie to pierwszy w historii film, nakręcony z kosmicznego lądowania z zewnątrz, pokazujący osiadanie statku na innym obiekcie niż Ziemia. Sama sonda składa się z 6 urządzeń NASA i kolejnych 6, które należą do prywatnych firm.

Będzie fotografować i filmować środowisko Srebrnego Globu, co pomoże w późniejszych eksploracjach Księżyca już z udziałem ludzi. Takie misji w ramach programu Artemis zaplanowano na 2025 rok.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty