Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

źródło: https://www.lemonde.fr
źródło: https://www.lemonde.fr
Nerwowa konfrontacja prezydenta Francji z protestującymi rolnikami. Emmanuel Macron rozmawiał z nimi na otwarciu Międzynarodowych Targów Rolnictwa w Paryżu - jednym z najważniejszych wydarzeń dla tej branży we Francji.
Spotkaniu towarzyszyły gwizdy, buczenie i obelgi pod adresem prezydenta. Doszło też do starć z policją.

Takich scen na targach rolnictwa w Paryżu nie widziano nigdy. Podczas gdy francuski prezydent przecinał wstęgę, oficjalnie inaugurując 60. edycję tego wydarzenia, dziesiątki rolników próbowały przedrzeć się przez kordon służb, gwizdały i wzywały prezydenta do dymisji. Trzy osoby zostały zatrzymane. Do przepychanek i starć dochodziło przez cały dzień.

- Przekazaliście ogromną kwotę Ukrainie - my nie kibicujemy Rosji, jesteśmy w stu procentach za Ukrainą - ale nam daliście tylko okruchy - usłyszał od jednego z protestujących Emmanuel Macron. - Co drugi dzień we Francji jeden rolnik popełnia samobójstwo. Ja też o tym myślałem - powiedział inny rolnik.

Francuski prezydent obiecał farmerom szybką pomoc finansową, uproszczenie norm, wprowadzenie minimalnych cen skupu oraz działania na unijnym forum. Ostrzegł jednak przez antyeuropejskimi i nacjonalistycznymi nastrojami części rolników.

- Francuskie rolnictwo zasługuje na coś lepszego niż kiepską politykę. Bez Europy nie ma rolnictwa - powiedział Emmanuel Macron.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty