Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Minister Czesław Siekierski. źródło: https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL
Minister Czesław Siekierski. źródło: https://twitter.com/MRiRW_GOV_PL
Minister rolnictwa przedstawi jutro w Brukseli postulaty rolników. Czesław Siekierski weźmie udział w posiedzeniu ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej.
Rozszerzenie protestów zapowiadają rolnicy, który od kilku tygodni blokują drogi i przejścia graniczne z Ukrainą.

Czesław Siekierki jest zdania, że Unia Europejska powinna partycypować w pokryciu części kosztów, które się wytworzyły z powodu trwającej od dwóch lat wojny w Ukrainie i napływie produktów rolnych. Dodał, że Ukraina w sensie rynkowym jest już w UE przez co niekontrolowany napływ produktów zdestabilizował rynki rolne, zwłaszcza w Polsce i krajach graniczących z Ukrainą. "Pomoc Ukrainie była, jest i będzie, ale to jeden obszar spraw, który należy odróżnić od drugiego - ekonomii i polskiej gospodarki" - podkreślił minister rolnictwa.

Minister skrytykował również Zielony Ład, Jak podkreślił, rolnicy doskonale wiedzą, kiedy i co wysiewać, a ugorowanie w czasie, kiedy jest zła opłacalność produkcji, jest niemożliwe do realizacji. Również obecny w Zosinie wiceminister Stefan Krajewski nazwał Zielony Ład irracjonalnym i niedostosowanym do potrzeb rolników. Apelował też o unijną pomoc w wywozie nadwyżek zboża oraz zrekompensowanie rolnikom strat.

Minister Czesław Siekierski oświadczył, że poprawa opłacalności produkcji jest jednym z jego priorytetów. Jak mówił, koszty produkcji są bardzo wysokie, a rolnicy nie mają wpływu na to, po jakich cenach sprzedają swoje produkty. Dlatego oczekują pomocy od Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Szef resortu rolnictwa podkreślał, że polscy rolnicy dbają o zwierzęta, a pojedyncze przypadki zaniedbań są marginalne. Zwrócił uwagę, że produkcja zwierzęca jest bardzo ściśle związana z produkcją roślinną. "Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza teraz kiedy Rosja wypycha Europę z rynków przez co mamy problem z nadmiarem zboża" - zaznaczył minister.
Relacja Joanny Stankiewicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty