Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Eskalacja konfliktu na linii Izrael – Iran znacząco podbija i tak już wysokie ceny ropy na światowych giełdach. Amerykańscy eksperci od rynku paliw przeprowadzili głęboko analizę na ten temat.
Tylko ostatniej nocy w stronę Izraela z Iranu wystrzelono blisko 200 dronów, 110 rakiet ziemia – ziemia oraz 36 pocisków manewrujących. Praktycznie wszystkie zostały przechwycone przez system obrony.

Biały Dom w ostatnich godzinach poinformował, że pomógł Izraelowi w zestrzeleniu wystrzelonych przez Iran obiektów. Narastający konflikt sprawia jednak, że w najbliższym czasie podbite zostaną ceny ropy. Wiąże się to przede wszystkim z możliwością blokady przez Teheran cieśniny Ormuz, przez którą dziennie przepływa 20 procent światowego surowca.

Jeżeli tak by się stało to do lata cena surowca może wzrosnąć nawet do 150 dolarów za baryłkę, a w najbliższych tygodniach o 20 procent – podkreślają analitycy Goldman Sachs. W tej chwili wartość baryłki na Wall Street waha się w granicach 85 dolarów. Ceny cały czas idą w górę. Amerykańscy eksperci zaznaczają jednak, że zamknięcie przez Iran cieśniny Ormuz będzie ostatecznym ruchem i stanie się tak w krytycznej dla Teheranu sytuacji. To przede wszystkim tym szlakiem eksportowana jest przez ten kraj irańska ropa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty