Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / edu_castro27 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / edu_castro27 (CC0 domena publiczna)
Według amerykańskich i brytyjskich mediów, Izrael przeprowadził działania odwetowe wobec Iranu. Była to odpowiedź na wystrzelenie w weekend w kierunku Izraela rakiet i dronów.
W pobliżu irańskiej wojskowej bazy lotniczej w Isfahanie słychać było trzy silne eksplozje. W kilku miejscach Iranu zostały uruchomione systemy obrony powietrznej. Irańskie władze poinformowały, że zestrzelono kilka dronów.

"Do tej pory nie było ataku rakietowego" - napisał na jednym z portali społecznościowych szef tamtejszej agencji kosmicznej.

Przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział telewizji CNN, że celem ataku nie były instalacje nuklearne. Również irańska agencja Tasnim poinformowała, że instalacje nuklearne są bezpieczne.

Władze Iranu zawiesiły połączenia lotnicze nad Teheranem, Isfahanem i Szirazem. Również linie lotnicze Flydubai odwołały dzisiejsze połączenia z Iranem.

Napięcie między Izraelem a Iranem eskaluje od początku miesiąca. Wtedy to Izrael uderzył na irański konsulat w Damaszku. Zginęło kilku wysokich rangą przedstawicieli Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W ubiegły weekend Iran odpowiedział. W kierunku Izraela wystrzelono ponad 300 dronów, rakiet i pocisków manewrujących. Większość - 99 procent - została zestrzelona przez systemy obrony przeciwlotniczej. Niektóre pociski trafiły w obiekty wojskowe. W odparciu ataków pomagały Izraelowi siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie.

Minister izraelskiego gabinetu wojennego Beni Ganc oświadczył, że jego kraj "wystawi Iranowi rachunek". Zastrzegł jednocześnie, że odbędzie się to w sposób i w czasie wybranym przez Izrael.

Wczoraj dowództwo irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji zapowiedziało, że jeśli Izrael ośmieli się uderzyć w obiekty nuklearne, Teheran odpowie tym samym. Według dowództwa strona irańska namierzyła cele nuklearne w Izraelu i - jak to określono - "trzyma rękę na spuście".

Państwa zachodnie naciskają na Izrael, aby nie eskalował napięcia. Wprowadzają jednocześnie sankcje na władze w Teheranie.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR).
Relacja Katarzyny Ingram (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty