Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Kleszcz pospolity. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Makro Freak
Kleszcz pospolity. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Makro Freak
Naukowcy nie potwierdzają informacji o afrykańskich kleszczach w Polsce.
Z doniesień wynika, że kleszcze pojawiły się w Europie, ale nie ma dowodów na ich obecność w kraju - mówi dr Dorota Dwużnik-Szarek z Uniwersytetu Warszawskiego. - Są to kleszcze, które wraz z ptakami migrują do Europy z Afryki w czasie wiosennych migracji. To kleszcze, których dotąd nie zaobserwowano w Polsce. Mamy kilka doniesień z przeszłości, ale to naprawdę pojedyncze obserwacje.

Kleszcze są nosicielami wirusa - gorączki krymsko-kongijskiej, która może być śmiertelna. Naukowcy aktywnie poszukują gatunku w miejscach, gdzie potencjalnie może mieć siedliska - dodaje dr Dwużnik-Szarek. - Te kleszcze są 2-3-krotnie większe od naszych gatunków, choćby od kleszcza pospolitego. Mają bardzo długie nogi i aktywnie poszukują żywiciela.

Osoby, które znalazły odbiegającego od normy kleszcza, mogą przesłać jego zdjęcia na stronę narodowekleszczobranie.pl.
Z doniesień wynika, że kleszcze pojawiły się w Europie, ale nie ma dowodów na ich obecność w kraju - mówi dr Dorota Dwużnik-Szarek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kleszcze są nosicielami wirusa - gorączki krymsko-kongijskiej, która może być śmiertelna. Naukowcy aktywnie poszukują gatunku w miejscach, gdzie potencjalnie może mieć siedliska - dodaje dr Dwużnik-Szarek.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty