Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych w związku z wojną na Ukrainie. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH PAP/EPA.
Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych w związku z wojną na Ukrainie. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH PAP/EPA.
Stany Zjednoczone zapytały europejskich sojuszników, czego potrzebują od Waszyngtonu, aby uczestniczyć w ustaleniach dotyczących gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformowała w niedzielę Agencja Reutera.
"Jakie, jeśli w ogóle, wymagania dotyczące wsparcia ze strony USA uznałby państwa rząd za niezbędne do udziału w ustaleniach dotyczących bezpieczeństwa? W szczególności, jakie krótko- i długoterminowe zasoby będą państwa zdaniem wymagane od USA?" – brzmi jedno z pytań amerykańskiego dokumentu.

Już w sobotę media, w tym Reuters, informowały, że USA zwróciły się do europejskich sojuszników z pytaniami o to, co mogłyby one wnieść w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. W niedzielę agencja dotarła do pełnego tekstu sześciopunktowego dokumentu.

Kwestia pomocy od Waszyngtonu zostanie - zdaniem Reutersa - "z zadowoleniem przyjęta przez wiele europejskich rządów, które jasno stwierdziły, że mogą zapewnić gwarancje bezpieczeństwa tylko przy wsparciu USA".

"Jeśli siły wojskowe krajów trzecich miałyby zostać rozmieszczone na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego, jaką wielkość takich sił dowodzonych przez Europejczyków uważaliby Państwo za niezbędną? Jak i gdzie siły te zostałyby rozmieszczone i na jak długo?" – cytuje kolejne z pytań Reuters.

Prócz tego w dokumencie poruszone zostały kwestie "dodatkowych zdolności i wyposażenia", jakie Europa byłaby w stanie zapewnić Ukrainie w celu "poprawienia jej pozycji negocjacyjnej i zwiększenia presji na Rosję".

Stany Zjednoczone zapytały też sojuszników o możliwości zwiększenia przez UE sankcji wobec Rosji i bardziej rygorystyczne traktowanie tych, które już zostały przyjęte.

Prezydent USA Donald Trump poinformował w środę, że rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła m.in. rozpoczęcia negocjacji pokojowych w związku z wojną na Ukrainie.

Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która zakończyła się w niedzielę, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji gen. Keith Kellogg powiedział, że Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.

Kellogg powiedział też w Monachium m.in. o konieczności większego egzekwowania sankcji na Rosję, w tym potrzebie ograniczenia dochodów Kremla z tytułu sprzedaży ropy naftowej.

W przyszłym tygodniu sekretarz stanu USA Marco Rubio, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz i specjalny wysłannik na Bliski Wschód Steve Witkoff mają przybyć do Arabii Saudyjskiej, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami Rosji na temat zakończenia wojny na Ukrainie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty