Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
Wilno, stolica Litwy. Fot. pixabay.com / 3dman_eu (CC0 domena publiczna)
"Stwórz legendę o wileńskiej Rossie" - to nazwa konkursu organizowanego przez wileński Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. W tym roku organizacja obchodzi 35-lecie istnienia.
Konkurs ma na celu ożywienie i promocję historii jednego z najważniejszych polskich cmentarzy w Wilnie. "Mamy legendy o Wilnie, ale nie ma żadnej o cmentarzu na Rossie. Może te legendy będą oryginalne i staną się częścią naszej historii" - mówi Dariusz Lewicki ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. Opowieści mogą być inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i postaciami historycznymi. "W pracach mogą pojawiać się ważne postacie, które spoczywają na tej nekropolii. Ważne, aby można było poczuć ducha tego miejsca" - dodaje Lewicki.

Legendy mają przyczynić się do popularyzacji Rossy i zwrócenia uwagi na to, że cmentarz w dalszym ciągu potrzebuje wsparcia, a wiele zabytkowych nagrobków wymaga kosztownych renowacji. Społecznicy zwracają tez uwagę, że konkurs może być okazją do refleksji nad historią i kulturą regionu, a także do budowania więzi międzykulturowych poprzez wspólne dzielenie się opowieściami. Autorzy najlepszych prac mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Szczegóły na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą - rossa.lt.

Cmentarz na Rossie jest najstarszą nekropolią w Wilnie. Założony został na początku XIX wieku. Spoczywa tam wielu zasłużonych Polaków, w tym profesorowie Uniwersytetu Wileńskiego, powstańcy styczniowi, żołnierze Wojska Polskiego oraz artyści i poeci. Przy cmentarzu jest Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie w 1936 roku złożona została urna z sercem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Autorka edycji: Joanna Chajdas
Relacja Kamila Zalewskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty