Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Papież podjął decyzję o rezygnacji z pontyfikatu. Benedykt XVI poinformował, że ustępuje ze względu na wiek. To pierwsza papieska abdykacja od siedmiuset lat.
Ojca Świętego do podjęcia takiej decyzji skłonił przede wszystkim wiek, który - jego zdaniem - nie pozwala mu dobrze wypełniać obowiązków. W kwietniu Benedykt XVI skończy 86 lat.

Papież zaapelował także o pilne przygotowanie konklawe, aby jak najszybciej wybrać jego następcę. Sam nie weźmie w nim udziału. - Nowy Ojciec Święty ma być wybrany jeszcze przed Wielkanocą - powiedział rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Według pierwszych przecieków z Watykanu, na razie największe szanse na objęcie pontyfikatu ma Włoch - Angelo Scola. Wśród faworytów wymieniany jest także Tarcisio Bertone. Wiadomo, że kardynałowie, którzy przystąpią do konklawe (z ich grona wybierany jest papież) nie mogą mieć ukończonych 80 lat. Oznacza to, że szanse na udział w rozmowach mają też czterej kardynałowie z Polski: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.

Zakłady o to, kto zastąpi Josepha Ratzingera, zaczęli przyjmować irlandzcy bukmacherzy. Według nich, najbezpieczniej jest obstawić kandydatury: Kanadyjczyka - Marca Ouelleta, pochodzącego z Ghany - Petera Turksona i Nigeryjczyka - Francisa Arinze'a. Najmniejsze szanse mają mieć kandydaci ze Stanów Zjednoczonych.

Oficjalnie Benedykt XVI zakończy pontyfikat 28 lutego o godz. 20. Ostatnim papieżem, który zrezygnował ze swojej funkcji był Celestyn V, który abdykował w 1294 roku.

"Kościół wiele zawdzięcza Benedyktowi XVI i będzie zawsze pamiętał jego zasługi" - tak decyzję Ojca Świętego komentuje polskie duchowieństwo. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita Krakowski przyznał, że nikt nie spodziewał się abdykacji papieża.

Benedykt XVI posługę papieską sprawuje od kwietnia 2005 roku. Zastąpił zmarłego Jana Pawła II.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty