Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Przeciwko powstawaniu kolejnych hodowli norek protestują mieszkańcy Przelewic, Lipian i Rościna w powiecie myśliborskim. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Przeciwko powstawaniu kolejnych hodowli norek protestują mieszkańcy Przelewic, Lipian i Rościna w powiecie myśliborskim. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ministerstwo środowiska chce, by norka amerykańska trafiła na listę tzw."zwierząt inwazyjnych", czyli stanowiących zagrożenie dla środowiska. Wcześniej o zaostrzenie przepisów, które utrudnią hodowcom zakładanie ferm apelowali radni zachodniopomorskiego sejmiku oraz mieszkańcy naszego regionu.
Przeciwko powstawaniu kolejnych hodowli norek protestują mieszkańcy Przelewic, Lipian i Rościna w powiecie myśliborskim. Zgodnie tłumaczą, że nie chcą żyć w smrodzie. Podkreślają też, że norki to zwierzęta drapieżne i gdy wydostaną się z klatek, polują na słabsze gatunki. Dlatego zorganizowali już kilka manifestacji w tej sprawie.

Wpisanie norki amerykańskiej na listę "zwierząt inwazyjnych" może jednak nie być takie proste. Jak pisze w liście przesłanym do naszej redakcji posłanka PO, Renata Zaremba:

"Procedura ta zakończy się sukcesem dopiero po konsultacjach międzyresortowych i wykreśleniu norki amerykańskiej z katalogu zwierząt gospodarskich przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co otworzy drogę do zmiany rozporządzenia. Sekretarz Stanu Kazimierz Plocke z Ministerstwa Rolnictwa ostrzega, że ewentualne zmiany w rozporządzeniu doprowadzą jednak do likwidacji wielu ferm norek. Wiąże się to z utratą ok. 60 tys. miejsc pracy i te negatywne konsekwencje również trzeba wziąć pod uwagę."

Norka amerykańska trafiła do Europy w latach 20. poprzedniego wieku. Poprzez masowe ucieczki z ferm gatunek ten rozprzestrzenił się na całym kontynencie i doprowadził do niemal całkowitego wyginięcia mniejszej norki europejskiej.

W Polsce hoduje się ok. 4 mln sztuk norek amerykańskich. W Zachodniopomorskiem jest blisko 60 ferm. Ponad 20 kolejnych jest w planach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty