Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kolejna gmina w naszym województwie walczy z hodowcą norek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolejna gmina w naszym województwie walczy z hodowcą norek. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Kolejna zachodniopomorska gmina walczy z hodowcą norek. Po Przelewicach, Glicku, Rościnie i Lipianach, przeciwko fermie tych zwierząt protestują Płoty.
Nowa ferma miała powstać na granicy dwóch wsi: Jarzysław i Gościejewo. O pozwolenie na postawienie tam zakładu wystąpił inwestor z Goleniowa.

Hodowla miała liczyć mniej niż 24 tysiące norek, więc - zgodnie z przepisami - właściciel fermy nie potrzebował zgody inspektora ochrony środowiska.

- Wszyscy mieszkańcy, jak jeden mąż, podpisali się pod protestem. Mało tego, do urzędu wpłynęły już trzy protesty, w tym jeden od instytucji ekologicznej - mówi burmistrz gminy Płoty, Marian Maliński.

Na reakcję samorządu nie trzeba było długo czekać. Radni postanowili odrzucić wniosek inwestora i zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. - Rada jednogłośnie podjęła decyzję, że na terenie gminy Płoty będzie zakaz lokalizacji wszelkich tego typu ferm - dodaje Maliński.

Pełnomocnik inwestora, Paweł Kaliczyński o planach gminy dowiedział się od nas. - W poniedziałek mam spotkanie z burmistrzem. Na razie nie będę tej sprawy komentował - powiedział.

Przeciwko takim hodowlom protestują mieszkańcy m.in. Przelewic, Lipian czy Rościna. Tłumaczą, że nie chcą żyć w smrodzie. Podkreślają też, że norki to zwierzęta drapieżne i gdy wydostaną się z klatek, polują na słabsze gatunki.

We wrześniu ubiegłego roku samorządowcy z naszego regionu zaapelowali do ministerstwa środowiska o zaostrzenie przepisów, które utrudnią hodowcom zakładanie ferm.

Politycy chcą, aby norka amerykańska trafiła na listę gatunków inwazyjnych. Na to na razie nie chce zgodzić się resort rolnictwa, który tłumaczy, że doprowadziłoby to do utraty wielu miejsc pracy.

W Zachodniopomorskiem jest blisko 60 ferm. Ponad 20 kolejnych jest w planach.
- Wszyscy mieszkańcy, jak jeden mąż, podpisali się pod tym protestem. Mało tego, do urzędu wpłynęły już trzy protesty, w tym jeden od instytucji ekologicznej - mówi burmistrz gminy Płoty, Marian Maliński.
- Rada jednogłośnie podjęła decyzję, że na terenie gminy Płoty będzie zakaz lokalizacji wszelkich tego typu ferm - dodaje Maliński.
Pełnomocnik inwestora, Paweł Kaliczyński o planach gminy dowiedział się od nas. - W poniedziałek mam spotkanie z burmistrzem. Na razie nie będę tej sprawy komentował.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty